Podwykonawcy.org

Wady projektu budowlanego jako podstawa odstąpienia od umowy przez wykonawcę umowy o roboty budowlane.

Umowa o roboty budowlane jest umową rezultatu, w wyniku której powinien powstać obiekt wykonany zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej. Jako umowa rezultatu dla osiągnięcia końcowego celu wymaga współdziałania ze strony wykonawcy i inwestora. Wśród obowiązków inwestora znajduje się obowiązek dostarczenia projektu, który umożliwia realizację obiektu budowlanego będącego przedmiotem umowy.

W tym miejscu należy zadać pytanie, jakie uprawnienia przysługują i jakie obowiązki spoczywają na wykonawcy w razie stwierdzenia przez wykonawcę wad dostarczonego przez inwestora projektu budowlanego, która uniemożliwia prawidłowe wykonanie robót budowlanych.

Zgodnie z regulacją art. 651 Kodeksu cywilnego, w razie stwierdzenia, że „dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót, wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora ”.

W odniesieniu do projektu budowlanego lub projektu wykonawczego należy wskazać zakres obowiązku badania przez wykonawcę dostarczonego przez inwestora projektu. W ramach ustalonej linii orzeczniczej, podpartej poglądami zawartymi w literaturze prawniczej, wykonawca nie jest zobowiązany do szczegółowej, wymagającej wiedzy z zakresu projektowania, analizy projektu. Analiza projektu przeprowadzana przez wykonawcę odbywać ma się zatem jedynie na poziomie jego wiedzy fachowej w zakresie „technologii wykonawstwa”. W przypadku rozbieżności, wynikających np. z pomiarów stwierdzonych na terenie budowy, trudno oczekiwać od wykonawcy, że powinien zgłosić inwestorowi wady projektowe już na etapie wstępnej analizy projektu budowlanego. Jego obowiązek aktualizował się będzie dopiero w momencie w którym stwierdził lub przy zachowaniu należytej staranności mógł stwierdzić istnienie wad dokumentacji dostarczonej przez inwestora uniemożliwiających mu wykonanie przedmiotu zobowiązania.

Na wykonawcę nałożony został obowiązek zawiadomienia inwestora niezwłocznie, co należy rozumieć jako powiadomienie bez zbędnej zwłoki, z uwzględnieniem okoliczności miejsca i czasu, a przede wszystkim 354 i 355 Kodeksu cywilnego tj. z uwzględnieniem należytej staranności w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, celu społeczno - gospodarczego, zasad współżycia społecznego, a w przypadku gdy istnieją ustalone zwyczaje w tym zakresie – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom.

Regulacja art. 651 Kodeksu Cywilnego nie wskazuje formy w jakiej powinno nastąpić zawiadomienie inwestora, jednak ze względów dowodowych w interesie wykonawcy jest, aby zawiadomienie to zostało dokonane w formie pisemnej.

Jakie skutki wywołuje zatem zgłoszenie w terminie inwestorowi przez wykonawcę zawiadomienia o tym, że dostarczona dokumentacja projektowa nie nadaje się do prawidłowego wykonania robót ?

Należy ocenić, że takie zgłoszenie, o ile jest zasadne, rodzi po stronie inwestora obowiązek dokonania przez niego odpowiednich zmian w dokumentacji projektowej, z uwzględnieniem procedury przewidzianej w przepisach prawa budowlanego. Jednocześnie należy uznać, że zgłoszenie dokonane przez wykonawcę należy traktować jako wezwanie dłużnika do wykonania zobowiązania (art. 455 Kodeksu cywilnego). Inwestor swoje zobowiązanie powinien realizować w zgodzie z przepisami art. 354 i 355 Kodeksu cywilnego. Na podstawie art. 647 Kodeksu cywilnego inwestor ma obowiązek dostarczyć wykonawcy projekt, a obowiązek ten stanowi składnik przedmiotowo istotny umowy o roboty budowlane. Nieuzasadniony brak realizacji tego obowiązku przez inwestora skutkować będzie pozostawaniem przez inwestora w zwłoce i będzie to zwłoka dłużnika, która otwiera dla wykonawcy możliwość skorzystania ze środków prawnych przewidzianych w tytule VII, dziale III Kodeksu cywilnego, który reguluje skutki niewykonania zobowiązań z umów wzajemnych, w szczególności dotyczących możliwości odstąpienia od umowy wzajemnej.

Rozważania dotyczące podstaw odstąpienia od umowy o roboty budowlane i ich skutków znajdą Państwo w poniższych artykułach.

Podstawy odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez wykonawcę na skutek niewykonania zobowiązania przez inwestora.

Skutki odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez wykonawcę na skutek niewykonania zobowiązania przez inwestora. 

Na marginesie warto dodać, że poważne wątpliwości i rozbieżności, zarówno w orzecznictwie jak i literaturze prawniczej, budzi możliwość zastosowania na drodze analogii przepisu art. 640 Kodeksu cywilnego odnoszącego się do braku współdziałania zamawiającego, jako podstawy do odstąpienia od umowy o roboty budowlane. Z tych powodów dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem dla wykonawcy jest skorzystanie z ogólnych przepisów regulujących skutki niewykonania umów wzajemnych.

Na koniec należy zaznaczyć, że opisane w powyższym artykule uprawnienia i obowiązki stron odnoszą się do sytuacji w której strony nie uregulowały powyższych kwestii w sposób odmienny, mieszczący się ramach zasady swobody umów. Wykonawca może zatem przyjąć na siebie zobowiązanie szczegółowego sprawdzenia dostarczonego projektu w określonym terminie i w określonym zakresie, szerszym niż określa to art. 651 Kodeksu cywilnego. Podobnie należy oceniać możliwości ukształtowania przez strony skutków prawnych odstąpienia od umowy w zakresie wzajemnych rozliczeń stron. Ocena modyfikacji przez strony ustawowych obowiązków na podstawie swobody umów powinna zostać oparta o kryteria wskazane w art. 3511 Kodeksu cywilnego.


Autor: r. pr. Piotr Dróżdż

_______________________________________________________________________________________________________________________________

1)Wyrok SN z 26.06.2008 r., II CSK 101/08, LEX nr 637702.

2)Postanowienie SN z 5.03.2020 r., V CSK 466/19, LEX nr 3170264.

3) Wyrok SN z 13.12.2006 r., II CSK 293/06, LEX nr 453147.


Pozostałe wpisy

Wielki ruch na budowach

22.03.2021 | W 2021 roku w całym kraju wydano blisko 220 tysięcy pozwoleń na budowę.

Budownictwo odczuje negatywne skutki wojny w Ukrainie

11.03.2022 | Wielu Ukraińców pracujących na polskich budowach wraca do swojej ojczyzny, by jej bronić przed agresją Rosji.

Na rynku mieszkaniowym kryzysu nie widać

28.02.2022 | Rok 2021 przyniósł rekordową sprzedaż mieszkań budowanych przez deweloperów.

Kontrole dźwigów w Małopolsce po śmiertelnym wypadku w Krakowie

17.02.2022 | Podczas wichury zwalił się dźwig, a jego spadające elementy raniły cztery osoby. Dwie z nich zmarły.

Co czeka budownictwo w 2022 roku? Nasza prognoza

26.11.2021 | Rok 2022 nie będzie łatwy dla budownictwa. Trzeba się spodziewać dalszego wzrostu cen budowlanych.

Wypadki przy pracy. Budownictwo najbardziej niebezpieczną branżą

06.12.2021 I Robotnik wykonujący prace budowlane na posesji przy ul. Jagiellońskiej w Krakowie spadł z drabiny z wysokości 3 metrów i zginął na miejscu.

Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia Podwykonawcy.org za nami

26.11.2021 I Debaty, prezentację i poczęstunek. Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia wraz z partnerami pt. "Prace murowe w systemie H+H"

Ceny materiałów budowlanych rosną trzy razy szybciej niż inflacja

22.11.2021 I Ceny materiałów budowlanych wzrosły o 20,5 proc., przy oficjalnej inflacji 6,8 proc.

Masz długi wobec ZUS? Zadzwoń – ZUS doradzi, jak skorzystać z ulgi w spłacie należności

08.11.2021 I Jak skorzystać z ulgi na start, co trzeba zrobić, aby zarejestrować firmę w ZUS?

Szkolenie "PRACE MUROWE W SYSTEMIE H+H"

28.10.2021 I Stowarzyszenie Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Podwykonawcy.org zaprasza na szkolenie o tematyce "Prace murowe w systemie H+H".

Zatory płatnicze już od 2 milionów złotych

20.10.2021 I Podwykonawcy często muszą długo czekać na zapłatę za swoje usługi i dostarczone materiały. Czy jedynym wyjściem jest pozew cywilny?

Podwykonawcy toną w długach!

12.10.2021 I Łączne zadłużenie firm z sektora budowlanego wynosi już blisko 1,8 mld złotych – podaje Krajowy Rejestr Długów.

Inflacja na poziomie 5,5%? Nie w budownictwie

16.09.2021 I Oficjalny wskaźnik inflacji w Polsce to już 5,5%. W budownictwie możemy mówić o znacząco większej inflacji.

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

15.09.2021 I Polska Izba Inżynierów Budownictwa organizuję 25 września 2021 roku Otwarty Dzień Inżyniera Budownictwa.

Rynek budowlany w rozkwicie? Wskaźnik koniunktury wciąż na minusie

08.09.2021 I Dla przeciętnego obserwatora rynek budowlany jawi się jako ten, któremu pandemia koronawirusa najmniej zaszkodziła.

Firmy modernizujące zakopiankę nagminnie nie płaciły podwykonawcom

26.08.2021 I Na każdym z trzech odcinków modernizowanej zakopianki generalni wykonawcy zalegali z płatnościami podwykonawcom.

Kara dla firmy Astaldi za opóźnienia wypłat podwykonawcom

22.08.2021 I Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Astaldi karę za opóźnione wypłaty podwykonawcom

Ocena Ryzyka Zawodowego

22.07.2021 I Czym jest ryzyko zawodowe ? Ryzyko zawodowe jest nierozerwalnie związane z wykonywaniem pracy każdego rodzaju.

Relacja ze spotkania w dniu 01.07.2021 Podwykonawców.org w Krakowie

04.07.2021 I Przypomnijmy, w dniu 1 lipca 2021 roku w trattorii „Da Marco” przy ul. Mogilskiej 86 w Krakowie miało miejsce spotkanie...

Spotkanie Podwykonawcy.org w Krakowie

29.06.2021 I Witajcie, w związku ze zniesieniem restrykcji i obostrzeń oraz po dłuższej przerwie związanej z pandemią Covid-19

Nowe przepisy prawa budowlanego

27.08.2021 I Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego, już od 16 września możemy je poznać

Koronawirus uderzył nawet w budownictwo. Tu też zaczęły się zwolnienia.

06.07. 2020 I Wywiad Prezesa Stowarzyszenia Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Grzegorza Kolbiarza dla money.pl

Digitalizacja przyszłością branży budowlanej. Prosta aplikacja na smartfona pomoże w zarządzaniu budową i zwiększy marżę.

30.03.2020 I Nie ulega już wątpliwości, że branża budowlana musi iść z cyfrowym duchem czasu i wymaga digitalizacji. Czytaj dalej ....

Betonowy świat

31.01.2020 I Beton jednym z najbardziej destrukcyjnych materiałów na świecie. Czytaj dalej ....

05.12.2019 - Wystartowaliśmy!

30.01.2021 I Na początku grudnia 2019 roku, odbyło się pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Podwykonawców i Wykonawców Budowlanych.