Podwykonawcy.org

Digitalizacja przyszłością branży budowlanej. Prosta aplikacja na smartfona pomoże w zarządzaniu budową i zwiększy marżę.

Nie ulega już wątpliwości, że branża budowlana musi iść z cyfrowym duchem czasu i wymaga digitalizacji. Wyraźnie widać, że na tle innych sektorów budowlanka wypada pod względem cyfryzacji bardzo słabo. O ile wśród deweloperów, generalnych i architektów widać zmianę, to bardzo rzadko obejmuje to podwykonawców, którzy stanowią aż 92% wszystkich pracowników branży w Polsce.

Cyfrowa rewolucja w sektorze budowlanym wydaje się koniecznością i nie chodzi tu o samą digitalizację, ale o korzyści, jakie ma za sobą nieść – poprawę efektywności pracy, a co za tym idzie – zwiększenie marży na projektach. Czołowe firmy z branży rozwiązania upatrują w prefabrykacji oraz specjalistycznych aplikacjach – do kontroli jakości i zarządzania dokumentacją.

Na łamach portalu wnp.pl ukazał się artykuł prezentujący dwa najnowsze rozwiązania jakie pojawiły się na rynku polskim. Jak pisze autor artykułu - rozwiązania są zaskakująco proste i dostępne od ręki, a ich wdrożenie trwa tylko jeden dzień. Można je przetestować przez 30 dni bez opłat na własnej inwestycji.

Obecnie sytuacja gospodarcza staje się jeszcze trudniejsza i mniej pewna – wizja nadchodzącego kryzysu zmusza wszystkich do poszukiwania oszczędności tam, gdzie się da, by przetrwać najtrudniejszy okres. Wszyscy zgadzają się co do tego, że poprawa efektywności pracy jest konieczna, ale czy panuje także zgodność co do tego, jak ją wprowadzić? Okazuje się, że tak. 

Dwa wymienione już nowe rozwiązania pojawiły się właśnie na polskim rynku. Wprowadziła je firma BauApp - są to prefabrykacja, aplikacja do zarządzania jakością oraz aplikacja do zarządzania dokumentacją związaną z budową. Analiza rynku wskazuje, że aplikacje BauApp pomagają zredukować koszty całej budowy o 5-10%. To ogromna różnica w marży. 

Na czym generowane są zyski? Przede wszystkim chodzi o oszczędności na czasie. Firmie udało się obniżyć czas zgłoszenia poprawki do kilkunastu sekund. W tradycyjnej formie trwa to średnio półtorej godziny, a takich poprawek na jednym projekcie może być nawet kilka tysięcy. Ta różnica w skali całej inwestycji przekłada się na dziesiątki lub setki tysięcy złotych wygenerowanych oszczędności.

Dzięki aplikacji udało się znacząco skrócić czas przestojów i przyspieszyć przepływ informacji, a zautomatyzowane listy kontrolne dla podwykonawców ograniczyły mocno ryzyko błędów czy nieporozumień. Dzięki temu nie tylko czas realizacji jest krótszy, ale też nie trzeba kalkulować kosztu poprawek wynikających z niewłaściwej komunikacji. Z wieloma korzyściami wiąże się też moduł do zarządzania dokumentacją – jedną z nich jest redukcja czasu pracy na stanowiskach: dyrektora projektu, kierownika budowy czy kierownika robót o aż 7 godzin w tygodniu, to kolejna istotna oszczędność.

Aplikacja BauApp powstała z myślą o rynku środkowoeuropejskim i jego potrzebach. Na przykład moduły są dostępne także w językach coraz częściej słyszanych na budowie – choćby ukraińskim, rumuńskim czy rosyjskim. I to się sprawdza. W innych krajach z regionu BauApp działa już na ponad tysiącu budów, obsługując ponad stu klientów. Na samych Węgrzech z rozwiązania korzysta połowa największych firm budowlanych.

Aplikacje BauApp pozwalają uniknąć papierowych wersji dokumentów, przyspieszają i polepszają komunikację, generują raporty, w tym podwykonawcze, które mogą być wykorzystywane na etapie serwisowym czy gwarancyjnym. Nie ma już potrzeby przekazywania wszystkiego osobiście, wszelkie informacje związane z budową są dostępne dla wszystkich uczestników procesu, oczywiście z dostępem zależnym od roli pełnionej w projekcie. Praktycznie eliminują ryzyko pracy na nieaktualnej wersji rysunków technicznych, co niestety jest nagminną sytuacją na polskich budowach.

Co istotne, aplikacje działają też w trybie offline, bez dostępu do internetu. Nawet kilka tysięcy dokumentów związanych z budową można mieć zawsze przy sobie, mobilnie, bez konieczności noszenia drukowanych wersji rysunków.

Dodatkowo BauApp wprowadził moduł oceny podwykonawców. Jak twórcy aplikacji twierdzą moduł ocen wynika z tego, że na rynku występuje z jednej strony brak firm podwykonawczych, z drugiej - u tych, które są - brak rzetelności. Twórcy aplikacji zauważyli, że generalni wykonawcy czy deweloperzy, którzy prowadzą kilka projektów na raz, często nie są w stanie opanować obiegu informacji i nawet niedokładni czy nieterminowi podwykonawcy są następnie zatrudniani przy kolejnych inwestycjach. To zamknięte koło.

Rozwiązanie wnosi dwa olbrzymie plusy. Po pierwsze do prac specjalistycznych i wymagających zawsze bierzemy najwyżej ocenianych, po drugie przy rozpoczęciu nowego projektu najtańsza firma nie zawsze okazuje się najtańsza pod koniec inwestycji. Teraz te analizy dostępne będą od ręki.

Aplikację można przetestować przez miesiąc bez opłat na własnym projekcie. Wystarczy zamówić ją ze strony internetowej BauApp Polska. Ustawienia konfigurujemy pod konkretną inwestycję, wszystko działa jak pełnoprawna wersja.  

Oryginalny artykuł ukazał się 24 marca 2020 na łamach https://www.wnp.pl/


Pozostałe wpisy

Wielki ruch na budowach

22.03.2021 | W 2021 roku w całym kraju wydano blisko 220 tysięcy pozwoleń na budowę.

Budownictwo odczuje negatywne skutki wojny w Ukrainie

11.03.2022 | Wielu Ukraińców pracujących na polskich budowach wraca do swojej ojczyzny, by jej bronić przed agresją Rosji.

Na rynku mieszkaniowym kryzysu nie widać

28.02.2022 | Rok 2021 przyniósł rekordową sprzedaż mieszkań budowanych przez deweloperów.

Kontrole dźwigów w Małopolsce po śmiertelnym wypadku w Krakowie

17.02.2022 | Podczas wichury zwalił się dźwig, a jego spadające elementy raniły cztery osoby. Dwie z nich zmarły.

Co czeka budownictwo w 2022 roku? Nasza prognoza

26.11.2021 | Rok 2022 nie będzie łatwy dla budownictwa. Trzeba się spodziewać dalszego wzrostu cen budowlanych.

Wypadki przy pracy. Budownictwo najbardziej niebezpieczną branżą

06.12.2021 I Robotnik wykonujący prace budowlane na posesji przy ul. Jagiellońskiej w Krakowie spadł z drabiny z wysokości 3 metrów i zginął na miejscu.

Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia Podwykonawcy.org za nami

26.11.2021 I Debaty, prezentację i poczęstunek. Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia wraz z partnerami pt. "Prace murowe w systemie H+H"

Ceny materiałów budowlanych rosną trzy razy szybciej niż inflacja

22.11.2021 I Ceny materiałów budowlanych wzrosły o 20,5 proc., przy oficjalnej inflacji 6,8 proc.

Masz długi wobec ZUS? Zadzwoń – ZUS doradzi, jak skorzystać z ulgi w spłacie należności

08.11.2021 I Jak skorzystać z ulgi na start, co trzeba zrobić, aby zarejestrować firmę w ZUS?

Szkolenie "PRACE MUROWE W SYSTEMIE H+H"

28.10.2021 I Stowarzyszenie Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Podwykonawcy.org zaprasza na szkolenie o tematyce "Prace murowe w systemie H+H".

Zatory płatnicze już od 2 milionów złotych

20.10.2021 I Podwykonawcy często muszą długo czekać na zapłatę za swoje usługi i dostarczone materiały. Czy jedynym wyjściem jest pozew cywilny?

Wady projektu budowlanego jako podstawa odstąpienia od umowy przez wykonawcę umowy o roboty budowlane.

14.10.2021 I Umowa o roboty budowlane jest umową rezultatu, w wyniku której powinien powstać obiekt wykonany zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej.

Podwykonawcy toną w długach!

12.10.2021 I Łączne zadłużenie firm z sektora budowlanego wynosi już blisko 1,8 mld złotych – podaje Krajowy Rejestr Długów.

Inflacja na poziomie 5,5%? Nie w budownictwie

16.09.2021 I Oficjalny wskaźnik inflacji w Polsce to już 5,5%. W budownictwie możemy mówić o znacząco większej inflacji.

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

15.09.2021 I Polska Izba Inżynierów Budownictwa organizuję 25 września 2021 roku Otwarty Dzień Inżyniera Budownictwa.

Rynek budowlany w rozkwicie? Wskaźnik koniunktury wciąż na minusie

08.09.2021 I Dla przeciętnego obserwatora rynek budowlany jawi się jako ten, któremu pandemia koronawirusa najmniej zaszkodziła.

Firmy modernizujące zakopiankę nagminnie nie płaciły podwykonawcom

26.08.2021 I Na każdym z trzech odcinków modernizowanej zakopianki generalni wykonawcy zalegali z płatnościami podwykonawcom.

Kara dla firmy Astaldi za opóźnienia wypłat podwykonawcom

22.08.2021 I Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Astaldi karę za opóźnione wypłaty podwykonawcom

Ocena Ryzyka Zawodowego

22.07.2021 I Czym jest ryzyko zawodowe ? Ryzyko zawodowe jest nierozerwalnie związane z wykonywaniem pracy każdego rodzaju.

Relacja ze spotkania w dniu 01.07.2021 Podwykonawców.org w Krakowie

04.07.2021 I Przypomnijmy, w dniu 1 lipca 2021 roku w trattorii „Da Marco” przy ul. Mogilskiej 86 w Krakowie miało miejsce spotkanie...

Spotkanie Podwykonawcy.org w Krakowie

29.06.2021 I Witajcie, w związku ze zniesieniem restrykcji i obostrzeń oraz po dłuższej przerwie związanej z pandemią Covid-19

Nowe przepisy prawa budowlanego

27.08.2021 I Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego, już od 16 września możemy je poznać

Koronawirus uderzył nawet w budownictwo. Tu też zaczęły się zwolnienia.

06.07. 2020 I Wywiad Prezesa Stowarzyszenia Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Grzegorza Kolbiarza dla money.pl

Betonowy świat

31.01.2020 I Beton jednym z najbardziej destrukcyjnych materiałów na świecie. Czytaj dalej ....

05.12.2019 - Wystartowaliśmy!

30.01.2021 I Na początku grudnia 2019 roku, odbyło się pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Podwykonawców i Wykonawców Budowlanych.