Podwykonawcy.org

Budownictwo odczuje negatywne skutki wojny w Ukrainie

Budownictwo odczuje negatywne skutki wojny w Ukrainie

Wielu Ukraińców pracujących na polskich budowach wraca do swojej ojczyzny, by jej bronić przed agresją Rosji. Wojna w Ukrainie powoduje wzrost cen paliw i surowców, co będzie mieć wpływ także na wzrost cen w budownictwie. Niepewność sytuacji i rosnące stopy procentowe powodują, że chętnych do kupowania mieszkań na kredyt będzie mniej. A samorządy, które teraz angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, mogą później nie mieć pieniędzy na inwestycje.

Trwająca od dwóch tygodni wojna w Ukrainie już powoduje perturbacje w Polskiej gospodarce. Wysoka inflacja rośnie jeszcze bardziej, złoty się osłabia, ceny paliw szybują w górę. To oznacza, że muszą wzrosnąć ceny usług i materiałów budowlanych.

Obecnie jednak największy kłopot to odpływ siły roboczej z budów w całej Polsce. Według oficjalnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na koniec 2021 roku w branży budowlanej pracowało ponad 370 tys. Ukraińców. Znaczna część z nich po inwazji Rosji na Ukrainę nie stawiła się do pracy – wielu mężczyzn wróciło do ojczyzny, by jej bronić przed rosyjskim wojskiem. O skali problemu może świadczyć to, że cały sektor budownictwa to ok. 1 mln zatrudnionych. Ubytek jednej trzeciej pracowników byłby katastrofalny. Zakładając nawet, że tylko połowa Ukraińców odpowiedziała lub odpowie na dekret o powszechnej mobilizacji w swoim kraju, to i tak firmy budowlane z dnia na dzień tracą od 15 do 20 proc. pracowników. A trzeba jeszcze mieć na uwadze powiązaną z budownictwem branżę transportową, gdzie znaczna część kierowców to także obywatele Ukrainy.

„Skutkiem działań wojennych w Ukrainie będzie wzrost cen surowców na rynkach światowych, który prawdopodobnie przyczyni się do dalszego wzrostu cen materiałów na polskim rynku budowlanym. Może pogłębić to kłopot firm z utrzymaniem rentowności kontraktów pozyskanych w 2021 r. Drożejąca ropa naftowa, miedź, aluminium i ruda żelaza będą oznaczały wyższe ceny m.in. asfaltu, kabli i przewodów elektrycznych, wyrobów stalowych i konstrukcji aluminiowych. Co więcej, drożejące surowce energetyczne znacznie zwiększą koszty produkcji materiałów oraz w istotny sposób podwyższą koszty eksploatacji maszyn i sprzętu budowlanego" – ocenia dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) w swojej ekspertyzie „Potencjalne skutki agresji Rosji na Ukrainę dla polskiego sektora budownictwa". Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji alarmuje nawet, że wiele firm nie przetrzyma tego kryzysu.

Ale to nie koniec kłopotów. Ekspert PZPB zwraca uwagę na to, że sektor budowlany do tej pory korzystał z dostaw surowców zza naszej wschodniej granicy. Według Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej ok. jednej piątek zużywanej w Polsce stali pochodziło z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Do naszego kraju trafia też cement z Białorusi i Ukrainy, a także kruszywa. Brak surowców to przestoje na budowach, opóźnienia w kontraktach i kolejne kłopoty.

W ekspertyzie „Potencjalne skutki agresji Rosji na Ukrainę dla polskiego sektora budownictwa" można też dostrzec iskierki nadziei. „Wzrost napięcia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej może zainicjować wiele inwestycji w krajową infrastrukturę wojskową. Jednocześnie należy spodziewać się, że rozpędu nabiorą inwestycje w energetyce ukierunkowane na transformację klimatyczną polskiej gospodarki, w której nie będzie już miejsca na surowce energetyczne z Rosji" – może przeczytać w opinii dra Damiana Kaźmierczaka.

W rzeczywistości trudno jednak przewidzieć, co czeka branżę budowlaną i całą gospodarkę. Im wojna potrwa dłużej, tym dłużej sytuacja będzie niepewna i tym trudniej będzie wychodzić z kryzysu. Nawet zakończenie wojny nie musi oznaczać odbicia się od dna dla polskiego budownictwa. Jeżeli Ukraińcy obronią swój kraj przed Rosją, przyjdzie czas na odbudowę zniszczeń wojennych. To na Ukrainę będzie trafiać dużo pieniędzy na nowe drogi, mosty i budynki. Teoretycznie mogłyby na tym skorzystać także polskie firmy realizujące kontrakty za wschodnią granicą, ale z drugiej strony Ukraińcy – budowlańcy pozostaną u siebie i mogą nie wrócić na polskie budowy.

Przy tych wszystkich pesymistycznych prognozach – obecnie i tak najważniejsza jest teraz pomoc okazywana uchodźcom z Ukrainy. W tym przypadku są powody do optymizmu – jak na razie polskie społeczeństwo zdaje ten egzamin wzorowo.

Grzegorz Skowron

Agencja Informacyjna GEG Fot. Pixabay

Grzegorz Skowron

Pozostałe wpisy

Wielki ruch na budowach

22.03.2021 | W 2021 roku w całym kraju wydano blisko 220 tysięcy pozwoleń na budowę.

Na rynku mieszkaniowym kryzysu nie widać

28.02.2022 | Rok 2021 przyniósł rekordową sprzedaż mieszkań budowanych przez deweloperów.

Kontrole dźwigów w Małopolsce po śmiertelnym wypadku w Krakowie

17.02.2022 | Podczas wichury zwalił się dźwig, a jego spadające elementy raniły cztery osoby. Dwie z nich zmarły.

Co czeka budownictwo w 2022 roku? Nasza prognoza

26.11.2021 | Rok 2022 nie będzie łatwy dla budownictwa. Trzeba się spodziewać dalszego wzrostu cen budowlanych.

Wypadki przy pracy. Budownictwo najbardziej niebezpieczną branżą

06.12.2021 I Robotnik wykonujący prace budowlane na posesji przy ul. Jagiellońskiej w Krakowie spadł z drabiny z wysokości 3 metrów i zginął na miejscu.

Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia Podwykonawcy.org za nami

26.11.2021 I Debaty, prezentację i poczęstunek. Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia wraz z partnerami pt. "Prace murowe w systemie H+H"

Ceny materiałów budowlanych rosną trzy razy szybciej niż inflacja

22.11.2021 I Ceny materiałów budowlanych wzrosły o 20,5 proc., przy oficjalnej inflacji 6,8 proc.

Masz długi wobec ZUS? Zadzwoń – ZUS doradzi, jak skorzystać z ulgi w spłacie należności

08.11.2021 I Jak skorzystać z ulgi na start, co trzeba zrobić, aby zarejestrować firmę w ZUS?

Szkolenie "PRACE MUROWE W SYSTEMIE H+H"

28.10.2021 I Stowarzyszenie Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Podwykonawcy.org zaprasza na szkolenie o tematyce "Prace murowe w systemie H+H".

Zatory płatnicze już od 2 milionów złotych

20.10.2021 I Podwykonawcy często muszą długo czekać na zapłatę za swoje usługi i dostarczone materiały. Czy jedynym wyjściem jest pozew cywilny?

Wady projektu budowlanego jako podstawa odstąpienia od umowy przez wykonawcę umowy o roboty budowlane.

14.10.2021 I Umowa o roboty budowlane jest umową rezultatu, w wyniku której powinien powstać obiekt wykonany zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej.

Podwykonawcy toną w długach!

12.10.2021 I Łączne zadłużenie firm z sektora budowlanego wynosi już blisko 1,8 mld złotych – podaje Krajowy Rejestr Długów.

Inflacja na poziomie 5,5%? Nie w budownictwie

16.09.2021 I Oficjalny wskaźnik inflacji w Polsce to już 5,5%. W budownictwie możemy mówić o znacząco większej inflacji.

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

15.09.2021 I Polska Izba Inżynierów Budownictwa organizuję 25 września 2021 roku Otwarty Dzień Inżyniera Budownictwa.

Rynek budowlany w rozkwicie? Wskaźnik koniunktury wciąż na minusie

08.09.2021 I Dla przeciętnego obserwatora rynek budowlany jawi się jako ten, któremu pandemia koronawirusa najmniej zaszkodziła.

Firmy modernizujące zakopiankę nagminnie nie płaciły podwykonawcom

26.08.2021 I Na każdym z trzech odcinków modernizowanej zakopianki generalni wykonawcy zalegali z płatnościami podwykonawcom.

Kara dla firmy Astaldi za opóźnienia wypłat podwykonawcom

22.08.2021 I Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Astaldi karę za opóźnione wypłaty podwykonawcom

Ocena Ryzyka Zawodowego

22.07.2021 I Czym jest ryzyko zawodowe ? Ryzyko zawodowe jest nierozerwalnie związane z wykonywaniem pracy każdego rodzaju.

Relacja ze spotkania w dniu 01.07.2021 Podwykonawców.org w Krakowie

04.07.2021 I Przypomnijmy, w dniu 1 lipca 2021 roku w trattorii „Da Marco” przy ul. Mogilskiej 86 w Krakowie miało miejsce spotkanie...

Spotkanie Podwykonawcy.org w Krakowie

29.06.2021 I Witajcie, w związku ze zniesieniem restrykcji i obostrzeń oraz po dłuższej przerwie związanej z pandemią Covid-19

Nowe przepisy prawa budowlanego

27.08.2021 I Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego, już od 16 września możemy je poznać

Koronawirus uderzył nawet w budownictwo. Tu też zaczęły się zwolnienia.

06.07. 2020 I Wywiad Prezesa Stowarzyszenia Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Grzegorza Kolbiarza dla money.pl

Digitalizacja przyszłością branży budowlanej. Prosta aplikacja na smartfona pomoże w zarządzaniu budową i zwiększy marżę.

30.03.2020 I Nie ulega już wątpliwości, że branża budowlana musi iść z cyfrowym duchem czasu i wymaga digitalizacji. Czytaj dalej ....

Betonowy świat

31.01.2020 I Beton jednym z najbardziej destrukcyjnych materiałów na świecie. Czytaj dalej ....

05.12.2019 - Wystartowaliśmy!

30.01.2021 I Na początku grudnia 2019 roku, odbyło się pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Podwykonawców i Wykonawców Budowlanych.