Podwykonawcy.org

Na rynku mieszkaniowym kryzysu nie widać

Na rynku mieszkaniowym kryzysu nie widać


Rok 2021 przyniósł rekordową sprzedaż mieszkań budowanych przez deweloperów. Wysoka inflacja i wciąż rosnące ceny materiałów oraz usług budowlanych nie zahamowały pędu na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy mają ambitne plany także na ten rok.

  • Sprzedaż mieszkań wciąż rośnie
  • Ceny mieszkań szybują w górę
  • Deweloperzy ruszają z kolejnymi inwestycjami

Jak podaje serwis tabelaofert.pl, na sześciu największych rynkach nieruchomości w Polsce, deweloperzy sprzedali łącznie ponad 64,5 tys. lokali. Największy, bo prawie 52-proc. wzrost sprzedaży mieszkań, odnotowano w Trójmieście. Kolejne miejsca zajmują Łódź (+32,6 proc.), Kraków (+28,2 proc.) i Warszawa (+20,4 proc.).

- W ubiegłym roku rynek nieruchomości rozgrzany był do czerwoności. Popyt znacząco wyprzedził podaż mieszkań. Mimo wysokich cen, mieszkania na rynku pierwotnym sprzedawały się w dynamicznym tempie. Porównując 2021 do 2020, na sześciu największych rynkach zaobserwować można było wzrost sprzedaży o 27,7 procent. Ostatni raz takie wyniki można było zaobserwować 20 lat temu – komentuje Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.

Ogromny wzrost sprzedaży zanotowano mimo dużego wzrostu cen. Metr kwadratowy mieszkania w Krakowie podrożał przez rok o 1,5 tys. złotych. Podobnie było w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. A w Łodzi i Trójmieście za metr mieszkania trzeba obecnie płacić blisko 2 tys. złotych więcej niż 12 miesięcy temu. Obecnie mieszkanie w stolicy to wydatek ponad 12,7 tys. zł za metr, w Trójmieście – 12,2 tys. zł, w Krakowie – już blisko 11,7 tys. zł, we Wrocławiu – ponad 10,5 tys. zł. Średnio - co oznacza, że w dobrych lokalizacjach ceny są dużo wyższe.

Pojawiały się już prognozy (nieliczne), że rynek mieszkaniowy się przegrzewa i wkrótce czeka go tąpnięcie. Na razie się na to nie zanosi. Przynajmniej tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród firm deweloperskich przez serwis nieruchomości dompress.pl. Deweloperzy nie zamierzają ograniczać działalności i nadal mają śmiałe plany dotyczące nowych inwestycji. - W Polsce luka mieszkaniowa wciąż jest duża. Zapotrzebowanie na mieszkania jest wysokie, a zdecydowanie większość naszej oferty skierowana jest do klientów, którzy kupują nieruchomości z myślą o własnych celach mieszkaniowych. Jesteśmy zdywersyfikowani geograficznie, działamy w siedmiu największych aglomeracjach w Polsce i zapewniamy klientom kompleksowe wsparcie przy zakupie mieszkania. Wypracowany przez nas model biznesowy pozwala kontrolować proces inwestycyjny oraz zarządzać sprzedażą i jej stabilnością, co w konsekwencji pozytywnie wpływa na rentowność prowadzonej działalności - powiedziała dompress.pl Angelika Kliś, członek zarządu Atal S.A. Prezesi innych firm deweloperskich też optymistycznie patrzą na najbliższą przyszłość.

Część deweloperów przyznaje, że dla wielu chętnych na nowe mieszkania rosnące ceny i wzrost stóp procentowych (a więc droższe kredyty) okażą się barierą nie do pokonania. To nie oznacza jednak ograniczanie inwestycji, a tylko ich przeprofilowanie – na mieszkania na wynajem. - Zdajemy sobie sprawę, że w 2022 roku otoczenie rynkowe może być trudniejsze z wielu powodów, jak choćby podwyżki stóp procentowych, wysokiej inflacji, zmiany w prawie dotyczącym nowych inwestycji deweloperskich, czy rosnących kosztów materiałów budowlanych oraz generalnego wykonawstwa. Naszą odpowiedzią na te wyzwania jest dywersyfikacja produktowa. W tym roku rozpoczniemy pierwsze projekty z segmentu najmu instytucjonalnego. Nowoczesne mieszkania na wynajem, oferowane na jasnych warunkach prawnych i zarządzane przez profesjonalnego operatora to trend, który w najbliższych latach będzie szybko się upowszechniał i stanowił ważny element wzrostu. W najbliższych latach zamierzamy dostarczać rocznie co najmniej 600-800 lokali w tej formule – stwierdził w ankiecie dompress.pl Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A.

Takie plany deweloperów oznaczają, że podwykonawcy wciąż będą mieli szeroki front robót w segmencie mieszkaniowym. Przy jednym zastrzeżeniu, że sytuacja nie ulegnie drastycznej zmianie w związku z wojną na Ukrainie. O wpływie inwazji Rosji na Ukrainę i skutkach sankcji będzie się można przekonać dopiero za kilka miesięcy.


Grzegorz Skowron

Agencja Informacyjna GEG

Fot. Pexels


Pozostałe wpisy

Wielki ruch na budowach

22.03.2021 | W 2021 roku w całym kraju wydano blisko 220 tysięcy pozwoleń na budowę.

Budownictwo odczuje negatywne skutki wojny w Ukrainie

11.03.2022 | Wielu Ukraińców pracujących na polskich budowach wraca do swojej ojczyzny, by jej bronić przed agresją Rosji.

Kontrole dźwigów w Małopolsce po śmiertelnym wypadku w Krakowie

17.02.2022 | Podczas wichury zwalił się dźwig, a jego spadające elementy raniły cztery osoby. Dwie z nich zmarły.

Co czeka budownictwo w 2022 roku? Nasza prognoza

26.11.2021 | Rok 2022 nie będzie łatwy dla budownictwa. Trzeba się spodziewać dalszego wzrostu cen budowlanych.

Wypadki przy pracy. Budownictwo najbardziej niebezpieczną branżą

06.12.2021 I Robotnik wykonujący prace budowlane na posesji przy ul. Jagiellońskiej w Krakowie spadł z drabiny z wysokości 3 metrów i zginął na miejscu.

Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia Podwykonawcy.org za nami

26.11.2021 I Debaty, prezentację i poczęstunek. Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia wraz z partnerami pt. "Prace murowe w systemie H+H"

Ceny materiałów budowlanych rosną trzy razy szybciej niż inflacja

22.11.2021 I Ceny materiałów budowlanych wzrosły o 20,5 proc., przy oficjalnej inflacji 6,8 proc.

Masz długi wobec ZUS? Zadzwoń – ZUS doradzi, jak skorzystać z ulgi w spłacie należności

08.11.2021 I Jak skorzystać z ulgi na start, co trzeba zrobić, aby zarejestrować firmę w ZUS?

Szkolenie "PRACE MUROWE W SYSTEMIE H+H"

28.10.2021 I Stowarzyszenie Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Podwykonawcy.org zaprasza na szkolenie o tematyce "Prace murowe w systemie H+H".

Zatory płatnicze już od 2 milionów złotych

20.10.2021 I Podwykonawcy często muszą długo czekać na zapłatę za swoje usługi i dostarczone materiały. Czy jedynym wyjściem jest pozew cywilny?

Wady projektu budowlanego jako podstawa odstąpienia od umowy przez wykonawcę umowy o roboty budowlane.

14.10.2021 I Umowa o roboty budowlane jest umową rezultatu, w wyniku której powinien powstać obiekt wykonany zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej.

Podwykonawcy toną w długach!

12.10.2021 I Łączne zadłużenie firm z sektora budowlanego wynosi już blisko 1,8 mld złotych – podaje Krajowy Rejestr Długów.

Inflacja na poziomie 5,5%? Nie w budownictwie

16.09.2021 I Oficjalny wskaźnik inflacji w Polsce to już 5,5%. W budownictwie możemy mówić o znacząco większej inflacji.

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

15.09.2021 I Polska Izba Inżynierów Budownictwa organizuję 25 września 2021 roku Otwarty Dzień Inżyniera Budownictwa.

Rynek budowlany w rozkwicie? Wskaźnik koniunktury wciąż na minusie

08.09.2021 I Dla przeciętnego obserwatora rynek budowlany jawi się jako ten, któremu pandemia koronawirusa najmniej zaszkodziła.

Firmy modernizujące zakopiankę nagminnie nie płaciły podwykonawcom

26.08.2021 I Na każdym z trzech odcinków modernizowanej zakopianki generalni wykonawcy zalegali z płatnościami podwykonawcom.

Kara dla firmy Astaldi za opóźnienia wypłat podwykonawcom

22.08.2021 I Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Astaldi karę za opóźnione wypłaty podwykonawcom

Ocena Ryzyka Zawodowego

22.07.2021 I Czym jest ryzyko zawodowe ? Ryzyko zawodowe jest nierozerwalnie związane z wykonywaniem pracy każdego rodzaju.

Relacja ze spotkania w dniu 01.07.2021 Podwykonawców.org w Krakowie

04.07.2021 I Przypomnijmy, w dniu 1 lipca 2021 roku w trattorii „Da Marco” przy ul. Mogilskiej 86 w Krakowie miało miejsce spotkanie...

Spotkanie Podwykonawcy.org w Krakowie

29.06.2021 I Witajcie, w związku ze zniesieniem restrykcji i obostrzeń oraz po dłuższej przerwie związanej z pandemią Covid-19

Nowe przepisy prawa budowlanego

27.08.2021 I Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego, już od 16 września możemy je poznać

Koronawirus uderzył nawet w budownictwo. Tu też zaczęły się zwolnienia.

06.07. 2020 I Wywiad Prezesa Stowarzyszenia Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Grzegorza Kolbiarza dla money.pl

Digitalizacja przyszłością branży budowlanej. Prosta aplikacja na smartfona pomoże w zarządzaniu budową i zwiększy marżę.

30.03.2020 I Nie ulega już wątpliwości, że branża budowlana musi iść z cyfrowym duchem czasu i wymaga digitalizacji. Czytaj dalej ....

Betonowy świat

31.01.2020 I Beton jednym z najbardziej destrukcyjnych materiałów na świecie. Czytaj dalej ....

05.12.2019 - Wystartowaliśmy!

30.01.2021 I Na początku grudnia 2019 roku, odbyło się pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Podwykonawców i Wykonawców Budowlanych.