Podwykonawcy.org

Ceny materiałów budowlanych rosną trzy razy szybciej niż inflacja

Ceny materiałów budowlanych rosną trzy razy szybciej niż inflacja

Rosnące w ekspresowym tempie ceny materiałów budowlanych to nie tylko problem dla inwestorów. Podwykonawcy coraz więcej muszą zapłacić za zużywane do wykonania zleceń materiały, a tym samym są w coraz trudniejsze sytuacji finansowej. Albo bankrutują. A nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach doszło do stabilizacji cen na rynku budowlanym.

  • Ceny materiałów budowlanych wzrosły o 20,5 proc., przy oficjalnej inflacji 6,8 proc.
  • Rosnące ceny materiałów budowlanych to poważna bariera w rozwoju firm budowlanych.
  • Coraz częściej na zamówione wyroby trzeba czekać kilka miesięcy
  • Prognozy dotyczące cen na rynku budowlanym nie są optymistyczne

W październiku ceny materiałów budowlanych poszły średnio w górę (rok do roku) o 20,5 proc. Tak podaje Grupa PSB Handel. Małym pocieszeniem może być to, że we wrześniu ten wzrost był jeszcze wyższy, bo sięgał 21,7 proc. To daje nadzieję na wyhamowanie tendencji wzrostowej, ale wielu ekonomistów i ekspertów rynku budowlanego twierdzi, że wzrost cen dopiero nabiera rozpędu, a rok 2022 może być jeszcze gorszy niż obecny. A warto pamiętać, że już tegoroczny wzrost cen materiałów budowlanych jest kilkakrotnie wyższy niż ubiegłoroczny. I znacząco przekracza oficjalny wskaźnik inflacji.

Przykłady? Jak podaje Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji, za metr sześcienny styropianu trzeba zapłacić 220 złotych, a w listopadzie 2020 roku cena wynosiła 100 złotych. Wzrost – aż 120 procent! Wełna mineralna jest droższa o 95 proc. niż rok temu.

O podobnej skali podwyżki możemy mówić w przypadku popularnych płyt OSB – jak informuje Grupa PSB Handel, są one dwa razy droższe niż rok temu. Podobnie jest ze stalą, drewno jest droższe o 80 proc. Z najnowszego raportu PSB wynika, że znacząco wyżej niż inflacja poszły w górę ceny suchej zabudowy (41 proc.), dachów i rynien (19 proc.), instalacji i systemów grzewczych (16 proc.), płytek i wyposażenia łazienek (12 proc.).

Tak duży wzrost cen materiałów musi odbić się na ostatecznej cenie mieszkań, dróg, linii kolejowych i innych obiektów. Ale też na firmach budowlanych. Potentaci próbują ratować się przed rosnącymi cenami gwarantując sobie w umowach z dostawcami lub podwykonawcami ceny stałe, ale to uderza w mniejsze firmy, które w wielu przypadkach nie będą w stanie wyjść na swoje, jeśli dołożą do niekontrolowanej podwyżki cen materiałów.

W tym roku jest więcej bankructw firm budowlanym. Według danych firmy Coface za pierwsze półrocze – ponad dwa razy więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku. A to skala upadłości jeszcze sprzed letniego i jesiennego wzrostu cen materiałów budowlanych. Bankructwa dotyczą raczej małych firm, często występujących w roli podwykonawców. Ale jeśli tendencja się utrzyma, będzie kłopot z realizację wszystkich kontraktów drogowych i kolejowych realizowanych w systemie „zaprojektuj i buduj”. Takie umowy podpisane dwa lata temu, a nawet rok temu to ogromny problem dla firm budowlanych. Możemy być świadkami kolejnych zejść z budów ważnych inwestycji w całej Polsce.


Grzegorz Skowron

Agencja Informacyjna GEG

Fot. Pixabay


Pozostałe wpisy

Wielki ruch na budowach

22.03.2021 | W 2021 roku w całym kraju wydano blisko 220 tysięcy pozwoleń na budowę.

Budownictwo odczuje negatywne skutki wojny w Ukrainie

11.03.2022 | Wielu Ukraińców pracujących na polskich budowach wraca do swojej ojczyzny, by jej bronić przed agresją Rosji.

Na rynku mieszkaniowym kryzysu nie widać

28.02.2022 | Rok 2021 przyniósł rekordową sprzedaż mieszkań budowanych przez deweloperów.

Kontrole dźwigów w Małopolsce po śmiertelnym wypadku w Krakowie

17.02.2022 | Podczas wichury zwalił się dźwig, a jego spadające elementy raniły cztery osoby. Dwie z nich zmarły.

Co czeka budownictwo w 2022 roku? Nasza prognoza

26.11.2021 | Rok 2022 nie będzie łatwy dla budownictwa. Trzeba się spodziewać dalszego wzrostu cen budowlanych.

Wypadki przy pracy. Budownictwo najbardziej niebezpieczną branżą

06.12.2021 I Robotnik wykonujący prace budowlane na posesji przy ul. Jagiellońskiej w Krakowie spadł z drabiny z wysokości 3 metrów i zginął na miejscu.

Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia Podwykonawcy.org za nami

26.11.2021 I Debaty, prezentację i poczęstunek. Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia wraz z partnerami pt. "Prace murowe w systemie H+H"

Masz długi wobec ZUS? Zadzwoń – ZUS doradzi, jak skorzystać z ulgi w spłacie należności

08.11.2021 I Jak skorzystać z ulgi na start, co trzeba zrobić, aby zarejestrować firmę w ZUS?

Szkolenie "PRACE MUROWE W SYSTEMIE H+H"

28.10.2021 I Stowarzyszenie Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Podwykonawcy.org zaprasza na szkolenie o tematyce "Prace murowe w systemie H+H".

Zatory płatnicze już od 2 milionów złotych

20.10.2021 I Podwykonawcy często muszą długo czekać na zapłatę za swoje usługi i dostarczone materiały. Czy jedynym wyjściem jest pozew cywilny?

Wady projektu budowlanego jako podstawa odstąpienia od umowy przez wykonawcę umowy o roboty budowlane.

14.10.2021 I Umowa o roboty budowlane jest umową rezultatu, w wyniku której powinien powstać obiekt wykonany zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej.

Podwykonawcy toną w długach!

12.10.2021 I Łączne zadłużenie firm z sektora budowlanego wynosi już blisko 1,8 mld złotych – podaje Krajowy Rejestr Długów.

Inflacja na poziomie 5,5%? Nie w budownictwie

16.09.2021 I Oficjalny wskaźnik inflacji w Polsce to już 5,5%. W budownictwie możemy mówić o znacząco większej inflacji.

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

15.09.2021 I Polska Izba Inżynierów Budownictwa organizuję 25 września 2021 roku Otwarty Dzień Inżyniera Budownictwa.

Rynek budowlany w rozkwicie? Wskaźnik koniunktury wciąż na minusie

08.09.2021 I Dla przeciętnego obserwatora rynek budowlany jawi się jako ten, któremu pandemia koronawirusa najmniej zaszkodziła.

Firmy modernizujące zakopiankę nagminnie nie płaciły podwykonawcom

26.08.2021 I Na każdym z trzech odcinków modernizowanej zakopianki generalni wykonawcy zalegali z płatnościami podwykonawcom.

Kara dla firmy Astaldi za opóźnienia wypłat podwykonawcom

22.08.2021 I Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Astaldi karę za opóźnione wypłaty podwykonawcom

Ocena Ryzyka Zawodowego

22.07.2021 I Czym jest ryzyko zawodowe ? Ryzyko zawodowe jest nierozerwalnie związane z wykonywaniem pracy każdego rodzaju.

Relacja ze spotkania w dniu 01.07.2021 Podwykonawców.org w Krakowie

04.07.2021 I Przypomnijmy, w dniu 1 lipca 2021 roku w trattorii „Da Marco” przy ul. Mogilskiej 86 w Krakowie miało miejsce spotkanie...

Spotkanie Podwykonawcy.org w Krakowie

29.06.2021 I Witajcie, w związku ze zniesieniem restrykcji i obostrzeń oraz po dłuższej przerwie związanej z pandemią Covid-19

Nowe przepisy prawa budowlanego

27.08.2021 I Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego, już od 16 września możemy je poznać

Koronawirus uderzył nawet w budownictwo. Tu też zaczęły się zwolnienia.

06.07. 2020 I Wywiad Prezesa Stowarzyszenia Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Grzegorza Kolbiarza dla money.pl

Digitalizacja przyszłością branży budowlanej. Prosta aplikacja na smartfona pomoże w zarządzaniu budową i zwiększy marżę.

30.03.2020 I Nie ulega już wątpliwości, że branża budowlana musi iść z cyfrowym duchem czasu i wymaga digitalizacji. Czytaj dalej ....

Betonowy świat

31.01.2020 I Beton jednym z najbardziej destrukcyjnych materiałów na świecie. Czytaj dalej ....

05.12.2019 - Wystartowaliśmy!

30.01.2021 I Na początku grudnia 2019 roku, odbyło się pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Podwykonawców i Wykonawców Budowlanych.