Podwykonawcy.org

Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia Podwykonawcy.org za nami

Pierwsze szkolenie Stowarzyszenia Podwykonawcy.og. Będą kolejne

Jak właściwie budować ściany w systemie „H+H”? Czy warto skorzystać z pomocy Małopolskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego? Czy BHP na budowie zapewni bezpieczeństwo pracownikom? Dlaczego powstało stowarzyszenie Podwykonawcy.org? To tematy pierwszego spotkania dla przedstawicieli firm budowlanych zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Podwykonawcy.org. Takie szkolenia i spotkania będą odbywać się cyklicznie.

W piątek, 26 listopada 2021 roku w Wieliczce odbyło się szkolenie „Prace murowe w systemie H+H”. To pierwsze spotkanie, które cyklicznie będzie organizować Stowarzyszenie Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Podwykonawcy.org. - Nasze stowarzyszenie powstało, żeby integrować wykonawców i im pomagać. Nie ma organizacji, która skupiałaby mniejsze firmy, podwykonawców – mówił Grzegorz Kolbiarz, prezes stowarzyszenia Podwykonawcy.org. – Według Amnesty International branża budowlana to branża najbardziej patologiczna na świecie. To nie chodzi tylko o nieuczciwość, ale też o dysproporcje pomiędzy firmami działającymi na rynku budowlanym. Naszym celem jest próba ucywilizowania tego rynku – stwierdził Grzegorz Kolbiarz. Stowarzyszenie chce również prowadzić działalność edukacyjno-szkoleniową.

Prace murowe w systemie „H+H”

Pierwsze takie szkolenie dotyczyło prac murowych w systemie „H+H”. Poprowadził je Rafał Malczyk, doradca techniczny firmy H+H Polska, należącej do duńskiej Grupy H+H, jednego z wiodących producentów i dostawców elementów ściennych z betonu komórkowego i silikatów w Europie. Na polskim rynku firma jest obecna od 2006 roku i konsekwentnie ugruntowuje na nim swoją pozycję. Firma H +H produkuje wyroby z betonu komórkowego i silikatowe. Te ostatnie to produkty o podwyższonej izolacji akustycznej, a coraz częściej inwestorzy, klienci i służby zwracają uwagę na akustyczne parametry materiałów budowlanych. Silikaty pozwalają także na budowanie ścian o wysokiej wytrzymałości. Cechą obu materiałów (betonu komórkowego i silikatów) jest wysoka ognioodporność. - Aby utrzymać jakość i wszystkie parametry stosowanych materiałów ważne jest trzymanie się zasad murowania ścian z bloczków z betonu komórkowego i silikatu – zwracał uwagę Rafał Malczyk. I o tym była mowa podczas szkolenia.

Producent produktów z betonu komórkowego i bloczków silikatowych - H+H (hplush.pl)

Małopolski Regionalny Fundusz Poręczeniowy

Uczestnicy spotkania mogli się też zapoznać z ofertą Małopolskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego, działające od 2010 roku. Mówił o tym Andrzej Cyganowski, prezes MRFP. Fundusz wspiera rozwój małopolskich przedsiębiorstw, działa w branży zamówień publicznych. Oferuje przedsiębiorcom m.in. poręczenia zapłaty za wadium oraz poręczenie należytego wykonania umowy i rękojmi za wady. Jak przekonywał Wojciech Cyganowski, to korzystane dla przedsiębiorców instrumenty, dzięki którym przedsiębiorca nie zamraża kapitału, może przystąpić do wielu przetargów jednocześnie, ma możliwość uwolnienia gotówki zabezpieczającej kontrakt. - Koszty są niższe niż w bankach i firmach ubezpieczeniowych – podkreślał prezes Małopolskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego.

O firmie :: Małopolski Regionalny Fundusz Poręczeniowy (poreczeniowy.pl)

Pigułka wiedzy o BHP i… emocje

Barbara Stangret, specjalista BHP i ds. przeciwdziałania covid, przedstawiła pigułkę wiedzy w zakresie BHP. - BPH jest traktowane jako zło konieczne, kiedyś było fikcją, ale idzie w dobrą stronę – mówiła. Przekonywała, że najtrudniejsze na budowie jest egzekwowanie ustalonych zasad, a najbardziej przykre i bolesne dla firm jest przestrzeganie zakładowej procedury powypadkowej. – Kierownik na budowie to taki duch święty – ma wiedzieć wszystko – stwierdziła Barbara Stangret. I to wywołało wielkie emocje i dyskusję.

Uczestnicy spotkania podawali przykłady absurdalnych – ich zdaniem – przepisów. Kierownik budowy może mieć kilkaset osób na budowie - jak ma wszystko wiedzieć i pilnować każdego? Alkomat – trzeba by badać wszystkich i kilka razy w ciągu dnia. Tynkarz tynkujący w mieszkaniu musi mieć kask - po co? Każdy plac budowy musi być ogrodzony - a co z północną obwodnicą Krakowa? Czemu nie jest ogrodzona? Nie ma covidu na budowie - niby praca wykonywana jest na wolnym powietrzu, ale robotnicy przebierają się w barakach i jedzą tam posiłki, a do pracy dojeżdżają busami.

- Trzeba zmienić prawo – każdy ma odpowiadać za siebie – przekonywał Wojciech Kurzaj, współwłaściciel firmy budowlanej, działający w branży od 1997 roku. - Jak siadam za kierownicę, to odpowiadam za siebie, nikt nie odpowiada za mnie. Tak samo powinno być na budowie – argumentował.

Głos podwykonawców

Mecenas Paweł Sawicki, współpomysłodawca stowarzyszenia, tłumaczył, że Podwykonawcy.org mają właśnie służyć rozwiązywaniu problemów, z którymi borykają się firmy budowlane. Jednym z najważniejszych jest płynność finansowa i konieczność pilnowania rozliczeń z inwestorami i generalnymi wykonawcami. – Wystarczy jeden zły kontrakt, by rozłożyć firmę – argumentował. I zaznaczał, że często mniejsi przedsiębiorcy nie zwracają uwagi na zapisy w umowach albo nie korzystają z nich właściwie.

- Typowe problemy w praktyce sądowej to konieczność uzyskania zapłaty od inwestora, jeżeli główny wykonawca ma problemy z wypłatą należności. Można temu zapobiec, ale trzeba spełnić pewne warunki. Problemem w dochodzeniu należności jest prawidłowość zgłoszenia podwykonawcy. On musi być zgłoszony. Bardzo często firmy zapominają o tym – mówił Paweł Sawicki. Zwracał też uwagę, że nawet jeśli podwykonawcy mają zapis w umowie, iż zostaną zgłoszeni, warto sprawdzić, czy do tego zgłoszenia doszło. - Jeden kwitek może decydować o tym, czy firma dostanie wynagrodzenie – tłumaczył.

Kolejny problem - często podwykonawca dostaje odmowę odbioru, co skutkuje z kolei odmową wypłaty należności lub przesunięciem terminu uregulowania faktury. - To nie powinno mieć miejsca, przy drobnych wadach ustala się warunki usunięcia wad, a nie odmawia odbioru – stwierdził mecenas Sawicki.

I takim praktykom ma przeciwdziałać Stowarzyszenie Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Podwykonawcy.org. Jego członkowie mogą liczyć na wsparcie specjalistów budowlanych i ekspertów, pomoc w wyjściu z trudnej sytuacji, wskazówki i porady.


Grzegorz Skowron

Agencja Informacyjna GEG

Fot. Justyna Mitroniuk

Pozostałe wpisy

Wielki ruch na budowach

22.03.2021 | W 2021 roku w całym kraju wydano blisko 220 tysięcy pozwoleń na budowę.

Budownictwo odczuje negatywne skutki wojny w Ukrainie

11.03.2022 | Wielu Ukraińców pracujących na polskich budowach wraca do swojej ojczyzny, by jej bronić przed agresją Rosji.

Na rynku mieszkaniowym kryzysu nie widać

28.02.2022 | Rok 2021 przyniósł rekordową sprzedaż mieszkań budowanych przez deweloperów.

Kontrole dźwigów w Małopolsce po śmiertelnym wypadku w Krakowie

17.02.2022 | Podczas wichury zwalił się dźwig, a jego spadające elementy raniły cztery osoby. Dwie z nich zmarły.

Co czeka budownictwo w 2022 roku? Nasza prognoza

26.11.2021 | Rok 2022 nie będzie łatwy dla budownictwa. Trzeba się spodziewać dalszego wzrostu cen budowlanych.

Wypadki przy pracy. Budownictwo najbardziej niebezpieczną branżą

06.12.2021 I Robotnik wykonujący prace budowlane na posesji przy ul. Jagiellońskiej w Krakowie spadł z drabiny z wysokości 3 metrów i zginął na miejscu.

Ceny materiałów budowlanych rosną trzy razy szybciej niż inflacja

22.11.2021 I Ceny materiałów budowlanych wzrosły o 20,5 proc., przy oficjalnej inflacji 6,8 proc.

Masz długi wobec ZUS? Zadzwoń – ZUS doradzi, jak skorzystać z ulgi w spłacie należności

08.11.2021 I Jak skorzystać z ulgi na start, co trzeba zrobić, aby zarejestrować firmę w ZUS?

Szkolenie "PRACE MUROWE W SYSTEMIE H+H"

28.10.2021 I Stowarzyszenie Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Podwykonawcy.org zaprasza na szkolenie o tematyce "Prace murowe w systemie H+H".

Zatory płatnicze już od 2 milionów złotych

20.10.2021 I Podwykonawcy często muszą długo czekać na zapłatę za swoje usługi i dostarczone materiały. Czy jedynym wyjściem jest pozew cywilny?

Wady projektu budowlanego jako podstawa odstąpienia od umowy przez wykonawcę umowy o roboty budowlane.

14.10.2021 I Umowa o roboty budowlane jest umową rezultatu, w wyniku której powinien powstać obiekt wykonany zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej.

Podwykonawcy toną w długach!

12.10.2021 I Łączne zadłużenie firm z sektora budowlanego wynosi już blisko 1,8 mld złotych – podaje Krajowy Rejestr Długów.

Inflacja na poziomie 5,5%? Nie w budownictwie

16.09.2021 I Oficjalny wskaźnik inflacji w Polsce to już 5,5%. W budownictwie możemy mówić o znacząco większej inflacji.

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

15.09.2021 I Polska Izba Inżynierów Budownictwa organizuję 25 września 2021 roku Otwarty Dzień Inżyniera Budownictwa.

Rynek budowlany w rozkwicie? Wskaźnik koniunktury wciąż na minusie

08.09.2021 I Dla przeciętnego obserwatora rynek budowlany jawi się jako ten, któremu pandemia koronawirusa najmniej zaszkodziła.

Firmy modernizujące zakopiankę nagminnie nie płaciły podwykonawcom

26.08.2021 I Na każdym z trzech odcinków modernizowanej zakopianki generalni wykonawcy zalegali z płatnościami podwykonawcom.

Kara dla firmy Astaldi za opóźnienia wypłat podwykonawcom

22.08.2021 I Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Astaldi karę za opóźnione wypłaty podwykonawcom

Ocena Ryzyka Zawodowego

22.07.2021 I Czym jest ryzyko zawodowe ? Ryzyko zawodowe jest nierozerwalnie związane z wykonywaniem pracy każdego rodzaju.

Relacja ze spotkania w dniu 01.07.2021 Podwykonawców.org w Krakowie

04.07.2021 I Przypomnijmy, w dniu 1 lipca 2021 roku w trattorii „Da Marco” przy ul. Mogilskiej 86 w Krakowie miało miejsce spotkanie...

Spotkanie Podwykonawcy.org w Krakowie

29.06.2021 I Witajcie, w związku ze zniesieniem restrykcji i obostrzeń oraz po dłuższej przerwie związanej z pandemią Covid-19

Nowe przepisy prawa budowlanego

27.08.2021 I Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego, już od 16 września możemy je poznać

Koronawirus uderzył nawet w budownictwo. Tu też zaczęły się zwolnienia.

06.07. 2020 I Wywiad Prezesa Stowarzyszenia Wykonawców i Podwykonawców Budowlanych Grzegorza Kolbiarza dla money.pl

Digitalizacja przyszłością branży budowlanej. Prosta aplikacja na smartfona pomoże w zarządzaniu budową i zwiększy marżę.

30.03.2020 I Nie ulega już wątpliwości, że branża budowlana musi iść z cyfrowym duchem czasu i wymaga digitalizacji. Czytaj dalej ....

Betonowy świat

31.01.2020 I Beton jednym z najbardziej destrukcyjnych materiałów na świecie. Czytaj dalej ....

05.12.2019 - Wystartowaliśmy!

30.01.2021 I Na początku grudnia 2019 roku, odbyło się pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Podwykonawców i Wykonawców Budowlanych.